Kilka słów o psach.

Dobrze wychowany pies to podstawa rodziny, a odpowiednie szkolenie psa pomaga zapewnić, że Twoje szczenię może uczestniczyć w prawie wszystkim, co postanowisz razem zrobić. Zwykle około 8 tygodnia szczenię jest już gotowe aby rozpocząć szkolenie  czyli wtedy, kiedy z reguły szczeniak trafia w ręce nowych opiekunów.

 

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest socjalizacja szczeniąt, czy uprawianie psich sportów, trening jest kluczem do tego, aby Twój pies był bardziej pewny siebie i komfortowy w różnych sytuacjach. Zapoznaj szczenię  z jak największą ilością bodźców i sytuacji ale pamiętaj aby wprowadzić jasne zasady dla psa.

Naukę chodzenia na smyczy powinno się rozpocząć, kiedy pies ma kilka miesięcy, nie oznacza to jednak, iż starszego psa nie da się tego nauczyć. Pamiętajmy jednak, iż im wcześniej zaczniemy wychowywać psa tym lepiej. Jego umysł jest jeszcze chłonny wiedzy i szybciej się uczy. Pracując z młodym psem będziemy mieli najlepsze wyniki. Ćwiczenia powinny być proste i przyjemne zarówno dla psa jak i dla opiekuna.